Tekst objavljen: 13.06.2015 10:41        


Štetu od grada prijavilo 1150 poljoprivrednika IVANJICA, 29. maja (Tanjug) - Štetu od grada koji je nekoliko puta zahvatio ivanjičko područje do sada je prijavilo 1.150 poljoprivrednih proizvodjača, rekao je danas Tanjugu zamenik predsednika te opštine Milinko Mijailović.

(video)

IVANJICA, 29. maja (Tanjug) - Štetu od grada koji je nekoliko puta zahvatio ivanjičko područje do sada je prijavilo 1.150 poljoprivrednih proizvodjača, rekao je danas Tanjugu zamenik predsednika te opštine Milinko Mijailović.
On je precizirao da je ova elementarna nepogoda zahvatila oko 500 hektara središnjeg dela opštine, 350 je pod zasadima maline, a ostatak su druge kulture poput jagoda, šljiva, jabuka i drugih.
"Pored toga što je uvedena vanredna situacija u šest mesnih zajednica, imenovana je Komisija koja je u saradnji sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, poljoprivrednih službi, Sektora za vanredne situacije napravila preliminarnu procenu štete koja je poslata ministarstvu", rekao je Mijailović.
On očekuje da se u narednim danima završi konačna procena štete, jer se u ovom trenutku ne može tačno reći koliko ona iznosi.
Milailović navodi da su elementarne nepogode koje su zedesile Ivanjicu nanele ogromne štete, naročito malini koja je "žila kucavica ovog kraja" i podseća da je na području ove opštine preko 1.500 hektara pod "crvenim zlatom".
Prema njegovim rečima, svako domaćinstvo živi, bar delimično od uzgoja maline.
Zamenik predsednika opštine ističe da će se pitanje nadoknade štete poljoprivrednim proizvodjačima razmatrati nakon utvrdjivanja konačnih oštećenja.
"Verovatno će Vlada Republike Srbije obezbediti sredstva i izvršiti nadoknadu poljoprivrednim gazdinstvima, a mi smo insistirali da se ona direktno isplaćuje na račune proizvodjača", kazao je Mijailović i istakao da se sa tim složilo nadležno ministarstvo.
Predsenik Asocijacije proizvodjača jagodastog voća "Malinari Srbije" i malinar iz Ivanjice Dobrivoje Radović kaže da ima zasad ovog voća površine 2,5 hektara i 50 ari kupine.
"Medjutim, moj zasad nije uništen, jer ga je zahvatila samo šipraga, za razliku od nekih gde je šeta stoprocentna", naveo je Radović u izjavi Tanjugu i podsetio da u Ivanjci jedino posluje "fabrika pod vedrim nebom".
Radović je izrazio zabrinutost kako će malinari prevazići ovu katastrofu koja ih je zadesila, jer su se mnogi zadužili, a sada treba da egzistiraju i plaćaju obaveze.
Radović je dodao da su malinari Ministarstvu trgovine ponudili besplatan projekat kako bi se rešio problem tržišta, koje, prema njegovim rečima, treba da bude slobodno.
"Poslovno udruženje hladnjačara iznelo je neke neprimerene predloge vezano za cenu maline. Naime, prema njihovoj proceni cena koštanja je 79,5 dinara na koju se dodaje 30 za keš, a isplata bi bila svakodnevna. Ko se slaže sa odloženim plaćanjem moraće da sačeka maj 2016. kako bi se dobit podelila 49 prema 51 procenat", kazao je Radović.
Ivanjicu je uništio grad, a sada ljudima u nevolji nude takve cene za kilogram maline što je neprihvatljivo, zaključio je predsenik Asocijacije proizvodjača jagodastog voća "Malinari Srbije".

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana