Niskobudžetna kompanija prekinula prodaju karata za više letova iz Abu Dabija bez zvaničnog obaveštenja.- Putnici dobijaju informacije putem društvenih mreža, foruma i razgovora sa agentom kontakt-centra
Putnici koji su planirali letovanje ili poslovni put preko avio-kompanije „Vizer” našli su se u nezgodnoj situaciji nakon što je ovaj niskobudžetni prevoznik obustavio prodaju karata na više linija iz Abu Dabija, uključujući i rutu ka Beogradu – bez ikakvog zvaničnog obaveštenja.
Na sajtu ove kompanije poslednji let dostupan za rezervaciju na ovoj relaciji je 19. jul 2025. godine. Iako nije zvanično saopšteno da će linija biti ukinuta, sve ukazuje na to da „Vizer” uskoro više neće saobraćati na trasi Abu Dabi – Beograd.
Udruženje potrošača „Efektiva” objavilo je šestog jula da će ova linija biti ukinuta, a na društvenim mrežama se već pojavljuju brojni komentari korisnika koji tvrde da nisu dobili nikakvu zvaničnu informaciju. Neki su dobili pojedinačna obaveštenja o otkazivanju ili potvrdu da će biti letova, putem mejla ili telefona, ali sistemskog informisanja – nema.
Jedan od putnika javio se redakciji Potrošača lista „Politika”, ispričao je da je kupio povratnu kartu iz Beograda za Abu Dabi, s namerom da u septembru odatle nastavi putovanje ka Šri Lanci. Informaciju da linija možda više neće funkcionisati saznao je – preko društvenih mreža.
– U Abu Dabiju sam planirao da presednem za Kolombo. Vest da više neće saobraćati „Vizer” video sam uveče na „Instagramu” i odmah sam krenuo da tražim zamenske pravce. Jedina direktna linija iz Srbije do Abu Dabija je preko „Vizera”, pa sam razmatrao presedanje preko Kipra ili Atine. Sve to komplikuje putovanje, umesto dva, moram da koristim tri leta, a uz to, umesto da izdvojim petnaestak sati za ovo putovanje, moraću da izdvojim više od 36 zbog uklapanja termina. Druga opcija je let drugog prevoznika do Dubajia, pa autobusom do Abu Dabija, ali je ovaj način tri puta skuplji od onoga što sam već platio – ispričao je naš sagovornik.
Narednog jutra prvo se dopisivao sa četbotom, gde nije dobio konkretne informacije, pa je pozvao korisničku službu „Vizera”, ali odgovor nije bio baš ohrabrujući.
– Agent me je zamolio za broj rezervacije i rekao da, po sistemu, let i dalje postoji. Kada sam mu napomenuo da sam video da ljudima otkazuju letove, odgovorio je da on vidi samo ono što mu je u sistemu. Rekao sam mu da mi je to povezujući let i da mi je važno da znam unapred. Na kraju sam dobio informaciju da bih, u slučaju otkazivanja, mesec dana unapred trebalo da dobijem obaveštenje. Tada ću imati mogućnost povraćaja novca ili zamenskog leta sa obližnjeg aerodroma – navodi ovaj putnik.
Ova situacija je dodatno uznemirila korisnike jer se obustava prodaje karata ne odnosi samo na liniju Abu Dabi – Beograd. Na zvaničnom sajtu „Vizera” više nije moguće kupiti karte od Abu Dabija do Varne (moguće je kupiti kartu do 14. jula), Tirane (do 20. jula), Kutaisija (do 29. jula) i Sarajeva (do 31. avgusta). Nedavno su već ukinuti letovi ka Sofiji i Klužu, a privremeno su suspendovani letovi za Budimpeštu (do 16. septembra), Krakov (od 29. jula do 19. septembra), Beč (do 21. septembra), Katovice (do 26. oktobra) Astanu i Samarkand (do 1. novembra), kao i za Aman i Tel Aviv – do daljeg.
U slučaju da avio-kompanija otkaže let manje od 14 dana pre leta ili da se ne dobije mogućnost zamenskog putovanja u razumnom roku, putnik ima pravo i na novčanu odštetu od 250 do 600 evra u zavisnosti od dužine rute i situacije. U slučaju vanrednih okolnosti putnici nemaju pravo na ovu naknadu.
Sezona putovanja je u toku, pa otkazivanje aranžmana i letova nisu novost. Ali ovog puta najveći problem je nedostatak transparentnosti. Umesto zvaničnih obaveštenja, putnici su prepušteni sami sebi i prinuđeni su da traže informacije putem kontakt-centra, društvenih mreža i foruma.
Kašnjenje leta može se naplatiti i do 600 evra
Putnici čiji letovi kasne duže od tri sata imaju pravo na novčanu odštetu, a iznos zavisi od dužine rute. Za letove do 1.500 kilometara sledi nadoknada od 250 evra, za distance između 1.500 i 3.500 kilometara 400 evra, a za sve preko toga – 600 evra. U slučaju kašnjenja dužeg od dva sata, putnici imaju i pravo na kompenzaciju troškova za hranu i piće na aerodromu. Avio-kompanije su u obavezi da to obezbede, bilo direktno ili refundacijom uz priložene fiskalne račune.
Kada agencija zatvori vrata, zakon štiti putnika
Nije retkost da u toku letnjeg špica neka turistička agencija obustavi rad. Tako je u junu agencija „Mitos travel” zatvorena i ušla u postupak likvidacije. Oni kojima je ova agencija bila posrednik neće imati problema sa uplaćenim aranžmanima, a kada je reč o onima koji su letovanje u potpunosti propustili agenciji, neće putovati.
Prema Zakonu o zaštiti potrošača, u slučaju otkazivanja kompletnog aranžmana, putnik ima pravo na potpuni povraćaj uplaćenog iznosa. Ukoliko čarter let u okviru paketa kasni i zbog toga se smanji vreme boravka na destinaciji, oštećeni imaju pravo na proporcijalno umanjenje cena.
Ostavi komentar