BEOGRAD, 29. septembra (Tanjug) - Nacrt nacionalnog plana za upravljanje azbestom završen je i prosledjen Vladi Srbije na usvajanje, saopšteno je danas u Privrednoj komori Beograda.
Mirjana Janković iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine rekla je da je u toku realizacija tvining projekta upravljanja gradjevinskim otpadom u Srbiji i opasnim otpadom u koji se ubraja i azbest.
Ovaj projekat, u saradnji sa austrijskom Agencijom za zaštitu životne sredine, biće završen u naredne dve godine, navela je ona na okruglom stolu posvećenom rešavanju problema azbestnog otpada u Privrednoj komori Beograda.
Predsednik Sekcije za upravljanje gradjevinskim otpadom, Dejan Bojović ukazao je da predstoji veliki posao da se u Srbiji poruše i uklone objekti u koje je ugradjivan azbest i azbestni otpad bezbedno odloži i da je inicijativa za definitivno rešavanje problema potekla upravo od članova ove sekcije.
Bojović je podsetio da je Sekcija za upravljanje gradjevinskim otpadom Privredne komore Beograda osnovana u maju ove godine, a da je ubrzo potom primljena u punopravno članstvo Evropske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu kao nacionalna asocijacija Srbije.
Branka Šušnjar iz Instituta za javno zdravlje Srbije navela je da je u poslednjih 15 godina zabranjena upotreba azbesta u mnogim zemljama zbog štetnosti po zdravlje.
U Evropskoj uniji azbest je zabranjen 2005. godine, a u Srbiji 2009. kada su zatvorena i jedina dva domaća rudnika azbesta, istakla je ona.
Šušnjar je dodala da se kao građevinski materijal azbest i dalje koristi u svetu, najviše u Kini, koja troši 30 odsto svetske proizvodnje, kao i Indiji i Južnoafričkoj Republici.
Dokazano je i u praksi i eksperimentalno da azbest izaziva teške bolesti kao što su fibroza pluća, različiti maligni tumori i kanceri zbog čega je zabrana njegove proizvodnje i upotrebe najbolja prevencija, istakla je Šušnjar, a navodi se u saopštenju Privredne komore Beograda.
Ostavi komentar