Kinezi sa 14 godina carevi

Objavljeno: 11.05.2012


Vesti izvor: Kamatica, Banka

Mali carevi budući su vladari kineske ekonomije, zemlje BRICS-a koja svakim danom postaje sve jača. Kinezi koji imaju ispod 30 godina, dobili su ovaj nadimak i zbog okolnosti u kojima su se rodili, odrastali i stasali.

Oni su se rodili posle 1980. godine i kineske politike da je dozvoljeno da se ima samo jedno dete. Iamju samo roditelje i bake i deke. Oni su pravi mali carevi.

Često se opisuju kao razmažena deca. Jedna kineska majka nedavno je medijima ispričala kako je zabrinuta zbog svoje trogodišnje devojčice koja ne želi da joj se kupuju cipele sa pertlama  jer je lenja da ih vezuje  svako jutro, pa tako da njena sva obuća mora biti na čičak.

Kada mali carevi odrastu pruža im se mogućnost da odu na školovanje u inostranstvo, ali osim što su im nova kultura i univerziteti strani, strana im je i briga za same sebe. Mladi Kinezi često ne znaju sami da uključe mašinu, da skuvaju kao i da brinu o životnim troškovima.

Tako se mladi Kinezi posmatraju iz jednog ugla. Mnogi smatraju kako je to tek površnski pogled na brojnu milionsku kinesku mladost. Istraživanja govore i o tome kako je zapadnjačka generacija Y sebičnija, iako njihovim roditeljima niko nije branio da im rađaju braću i sestre.

Mladi Kinezi više cene porodicu, veze i poznanstva, nije im strano da se žrtvuju za zajednicu i pokazuju veći stepen međusobne zavisnosti. Očgledno je da se nova generacija nije toliko udaljila od svojih predaka, ali ima potpuno drugačije prohteve i nije ih lako zadovoljiti i motivisati.

Ovo veliko tržište, za koje je Zapad itekako zainteresiran, zato prate i velike svetske korporacije, marketinške agencije… Svima je već jasno da za mlade Kineze vrede drugačija pravila, iako poput svojih vršnjaka sa zapada sede u Starbucksu i zavisni su od digitalne  tehnologije. Stručnjaci će ipak po njihovu ponašanju na internetu znati da dolaze upravo iz Kine.

Ni velike kompanije nisu očekivale da će ih dočekati generacija koja ima drugačije zahteve  i koju treba na drugi način pridobiti, a njih je veliki broj, toliko da je niko ne sme zanemariti.
Samo je malih Kineza do 14 godina oko 260 miliona, tj. oko 20 odsto od ukupno više od 1,3 milijarde stanovnika.

U to se uverio i globalni megabrend GAP koji je otvorio prodavnice izvan trgovačkih centara, misleći kako su dovoljno privlačni i bez cele prateće ponude uz šoping kao što je ispijanje kafe, odlazak u bioskop i u dečije igraonice.

GAP je u Kini percipiran i kao brend koji nudi prosečan proizvod za visoku cenu, a to se kineskoj srednjoj klasi ne sviđa, iako je sklona pre da troši nego da štedi novac.

Zapadni svet će svakako naučiti još mnogo kineskih lekcija. Zanimljivo je i da Skandinavci razmišljaju o obveznom učenju kineskog jezika od osnovne škole. Sigurno nisu jedini.
 



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana