Cena kraha Agrobanke 500 mil. evra

Objavljeno: 29.06.2012


Vesti izvor: Kamatica, B92

Oduzimanje dozvole za rad Agrobanci i osnivanje nove koštalo je građane Srbije već 90 miliona evra. Ipak, ako država izgubi arbitražu sa stranim akcionarima, moglo bi da nas košta još toliko. 

U međuvremenu, u javnost izlaze podaci o tome koje firme su dobijale višemilionske kredite u evrima čije je nevraćanje došlo glave jednoj od nekada najstabilnijih banaka.

Agrobanka više nije samo naš problem - država mora da pregovara sa ambasadorima zemalja iz kojih dolaze brojni akcionari jer oni najavljuju arbitražu i traže odštetu od države koja je likvidirala staru banku i osnovala novu - bez njih.

- Da se desio krah i da država nije reagovala obezbeđenjem depozita, građani ove zemlje bi morali da plate oko 500 miliona evra jer toliko država garantuje za depozite koji se u tom trenutku nalaze u toj banci - kaže Goran Radosavljević, državni sekretar u ministarstvu finansija. 

- Ali sada su već platili 100 i moguće da će platiti još 100? Tačno. Da bi se osnovala bridž banka, država mora da izdvoji sredstva koja ulaze u kapital -
dodaje on. 

A država tvrdi da su do juna prošle godine svi izveštaji govorili da je stanje u Agrobanci sjajno. Nikome nije bilo ništa neobično što se dodeljuju enormni krediti.

Blic piše da je 60 miliona evra podigao Radoslav Lale Sekulić za firmu Habitfarm koja ubrzo propada, blizak SPS-u i finansijer odbrane Slobodana Miloševića. Blizak socijalistima je i Dragoljub Vučićević čiji se Velefarm zadužio za 20 miliona evra. Isto toliko podigao je i Peđa Mališanović iz subotičkog Azohema, blizak rođak Predraga Bubala iz DSS. Konačno, 10 miliona evra podigao je Vidoje Vujić iz Valjeva - blizak najpre radikalima pa naprednjacima.

Sve ove kredite odobravali su odbori banke, a nezavisni član Upravnog odbora šest godina bio je čak i Danilo Šuković iz antikorupcijskog saveta.

- Oni su bili formalno-pravno u redu. Bilo je to usmeno izlaganje i mi smo na osnovu toga donosili odluku. Ako je neko tu donosio namerno lažne podatke, onda za to treba da odgovara - kaže on. 

Interese države u Agrobanci zastupao i otac državnog sekretara Dušana Nikezića Zvonko, a njegov sin ne želi da govori o bankama jer nisu u njegovoj nadležnosti. Ipak, drugi državni sekretar u istom ministarstvu kaže da neće biti zaštićenih.

- Ko snosi odgovornost onda za toliki novac građana utrošen za spasavanje jedne politički uništene banke? Da li je banka politički uništena ili na neki drugi način, to će pokazati istražni organi. Ukoliko se pokaže da je bilo nekih malverzacija, odgovornost će snositi uprava, menadžment i svi koji su bili odgovorni za to - kaže Radosavljević.

B92 je razgovarao i sa predsednikom Izvršnog odbora Agrobanke Dušanom Antonićem. On kaže da nije u zemlji i da će sledeće nedelje govoriti o propasti banke dok je bio na njenom čelu.



27.08.2012

Ko privatizauje firme na Kosovu?

27.08.2012

Nemačka se zadužuje i još joj plaćaju

27.08.2012

Suša uništava osiguravajuće kuće u SAD

27.08.2012

Dugalić: Slučaj Agrobanke je velika opomena

27.08.2012

Evo kako se Grci obračunavaju s poreskim inspektorima



Pogledajte arhivu vesti
Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana