Građani koji su u periodu pre početka globalne ekonomske krize masovno uzimali kredite indeksirane u švajcarskim francima ovih dana očekuju da od svojih banaka dobiju pismo sa pozivom da potpišu dva aneksa ugovora.
Jedan u kojem im banka odobrava promenu uslova otplate, odlažući im plaćanje kamata za naredne tri godine i drugi u kojem pristaje da im vrati novac koji je neosnovano (protivzakonito) naplatila od njih, podižući svoje marže u prethodnim godinama bez ikakvog opravdanja.
Prema uslovima preporuka, građani imaju do decembra rok da pristanu na ponudu svojih banaka, tako da bi se eventualno oštrije mere centralne banke mogle očekivati tek od naredne godine, pod uslovom da neka od banaka istraje u svojoj „neodlučnosti“ - što, uprkos svemu, nije verovatno. |
Banke, koje bi sada trebalo da vrate novac svojim klijentima, moraće da za to izdvoje na stotine hiljada evra, ako ne i više.
Zbog toga, iako se nijedna zvanično ne protivi savetu guvernerke Jorgovanke Tabaković, neke prosto oklevaju sa primenom dogovora.
Većina banaka koje su odobravale kredite u švajcarcima nije bila voljna da pruži detaljnije podatke o tome kako teče proces potpisivanja aneksa, koliko je interesovanje klijenata, da li su im uopšte poslali anekse, kakve su im uslove ponudili i da li će im, kada i na koji način vratiti novac.

Nezvanično, u pojedinim bankama, koje su u grupi onih koje će preporuke NBS najviše „oštetiti“, kažu da još ne znaju šta će tačno učiniti.
Načelno, niko se ne protivi centralnoj banci, ali kako kažu, „1. avgust nije formalni rok“, tako da su sebi dale još vremena za odluku. Taj 1. avgust jeste formalni rok, ali pošto je NBS donela preporuku, a ne naredbu, banke znaju da imaju prostora za odugovlačenje.
Unicredit banca jos nije poslala svoja obavestenja!
Ni Sberbank nije poslala obavestenje