Tekst objavljen: 04.01.2013 7:55        


Javni dug Srbije je već odavno premašio zakonsku granicu od 45 odsto BDP-a. Srbija duguje 17,56 milijardi evra ili 60,5 odsto svega što stvorimo za godinu dana. Time smo prekoračili i granicu prihvatljive zaduženosti koja važi za mnogo bogatije zemlje.

Javni dug raste a bankrot kuca na vrata Srbije

Za mandata prethodne vlade, javni dug povećan je za gotovo 7 milijardi evra ili 54 evra u sekundi. Za 130 dana ove vlade, zaduženi smo za još dve milijarde, odnosno po 186 evra u sekundi. A novca u državnoj kasi i dalje nema dovoljno.

Ekonomista Miroslav Zdravković kaže da ukoliko se ne potroše sredstva koja su pozajmljena u prethodna tri meseca na finansiranje deficita, nego isključivo na finansiranje dospeća dugova i kamata, teoretski ne možemo da pričamo o bankrotu do 2014. godine.

- Ukoliko se ova sredstva potroše kroz ogroman deficit kroz 20-30 milijardi mesečno onda mi već jesmo u bankrotu - objašnjava Zdravković.

Dug je toliki da će nas samo kamate u 2013. koštati dva miliona evra dnevno, dovoljno, na primer da se izgradi jedna škola. Fiskalni savet, zadužen za nadzor javnih finansija, kaže da je uradio sve što mu je zakonom dozvoljeno - upozoravao i savetovao.

Za to koliko je dužna država mogli bismo da izgradimo 9.000 kilometara autoputa, odnosno 13 puta više nego što ih sada imamo. Ili, ako vam je lakše, to je kao da svako od nas duguje po 10 tona kukuruza.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Srbija zaduživanje prezaduženost zaduženost ekonomska kriza bankrot

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana