Građani čija je imovina u zemlji i inostranstvu vrednija od 350.000 evra moraće poreznike detaljno da informišu o svemu što poseduju. Moraju da saopšte koliko u kući imaju keša, vrednih slika i drugih dragocenosti.
Ivan Simič, v.d. direktora Poreske uprave, tvrdi da ti podaci predstavljaju službenu tajnu i da nema mogućnosti da ikada budu zloupotrebljeni.
Kako objašnjava Ivan Simič, direktor Poreske uprave, prijem ovih prijava obavljao je posebno zadužen radnik pisarnice i tvrdi da se u čitavom postupku poštuje načelo službene tajne. - Primljene prijave se nakon evidentiranja privremeno odlažu u posebnu prostoriju koja je van domašaja drugih lica. Pristup pristiglim prijavama ima samo službenik koji je ovlašćen da prima i vrši obradu informativnih poreskih prijava - objašnjava Simič. |
Na spisku imovinskih podataka koje srpski “bogataši” treba da dostave jesu i informacije o kućama i stanovima, zemljištu, garažama, bazenima, automobilima, jahtama i avionima. Prijavljuju se i akcije, odnosno udeli u firmama, kao i visina štednih uloga u bankama u zemlji i inostranstvu zajedno sa brojem računa.
Posebna kolona rezervisana je za keš u devizama i dinarima, dok se u rubriku “druga imovinska prava” upisuju najrazličitije licence i autorska prava, registrovani patenti ili žigovi, kao i pokretna imovina nad pokretnim dobrima čija pojedinačna vrednost prelazi 100.000 dinara.
Poseban deo poreske prijave posvećen je imovini povezanih lica - supružnika, roditelja, dece, usvojenika i usvojilaca.
Ostavi komentar