Povećanju cene radnog sata nada se skoro 600.000 onih koji žive od minimalca. Kako Novosti saznaju, njihovi bi čekovi mogli da se podebljaju za 2.440 dinara, pa bi od aprila, umesto 20.010 dinara, minimalna zarada mogla da iznosi 22.450 dinara.
Ipak, poslodavci planiraju da istraju u nameri da se odloži povišica. Oni navode da je stanje u privredi i dalje veoma loše i da bi svako dalje opterećivanje preduzetnika kočilo izlazak iz krize.
POSKUPLJENJA POJELA POVIŠICUVrednost važećeg minimalca je ustanovljena u aprilu 2012. na sednici SES kada je satnica sa 102 dinara skočila na 115, što je bio najveći rast u poslednjih deset godina. Inflacija je, međutim, ubrzo ”pojela” razliku, pa se o podizanju iznosa razmišljalo još jesenas. |
Atanacković podseća na to da je prošle godine država podigla minimalnu cenu rada i više nego što je bio zvanični zahtev sindikata i da je ta ”populistička mera” mnogo koštala poslodavce, a ni radnici na kraju ništa nisu dobili jer je iznos ovih plata ubrzo obezvređen nestabilnim kursom dinara.
I ekonomista Goran Nikolić smatra da postoji rizik da bi podizanje minimalca samo oteralo poslodavce u sivu zonu jer bi oni i dalje isplaćivali veći deo plata radnicima ”na ruke”.
- Ipak, činjenica je da su i prosečne i minimalne zarade devalvirane i da bi ih trebalo povećati makar za onoliko koliko su porasli troškovi života u prethodnoj godini, odnosno za 12,2 odsto. Takva povišica ne bi imala značajnijih posledica na ekonomiju - kaže on.
Ostavi komentar