Srbiji nije potrebna hrana proizvedena od genetski modifikovanih organizama (GMO), već zdrava, organska hrana, ocenjeno je na konferenciji "GMO - da ili ne". Takođe je ocenjeno da bi proizvodnja zdrave, organska hrane klasičnim agro metodama mogla da se poveća za oko 40 odsto i da se izvozi.
GMO nije budućnost Srbije, već proizvodnja organske hrane čija cena raste, rekla je predsednik odbora za zaštitu životne sredine u Skupštini Srbije Milica Vojić-Marković i istakla da o tome ne treba ni da razmišljamo.
Pomoćnik ministra trgovine Bojana Todorović istakla je da su pravila Svetske trgovinske organizacije (STO) takva da zemlje koje hoće da budu njene članice ne smeju da imaju zabranu uvoza bilo kog proizvoda, pa ni onog koji ima GMO. |
Ona je podsetila da je GMO štetna po zdravlje ljudi, i da već u trećoj i četvrtoj generaciji izaziva tumore, povećava smrtnost i sterilnost kod ljudi.
Predstavnici Ambasade SAD u Srbiji su, takodje, poručili da je neophodna izmena tog zakona, jer bi mogli biti obustavljeni pregovori za učlanjenje Srbije u STO i ako ne dodje do izmene tog zakona to bi moglo biti prepreka u bilateralnim odnosima Srbije i SAD. |
Ako bi dozvolila proizvodnju GMO, Srbija bi samo za semena morala da plaća 70 do 100 miliona evra godišnje, a GMO hranu ne bismo mogli da prodamo ni na domaćem tržištu, a ne da je izvezemo, rekla je ona i dodala da bi domaći poljoprivredni instituti bili zatvoreni i prodati i uništene licence naših poljoprivrednih proizvoda i hibrida.
Kompanije koje se bave proizvodnjom GMO u svetu, kako je istakla, čak često izdvajaju ogromne sume novca da na deklaracijama proizvoda ne piše da je ta hrana proizvedena na genetski modifikovan način.
Ostavi komentar