Tekst objavljen: 06.06.2013 13:30        


Na slabljenje dinara, pored domaćih finansijskih problema utiče i naznaka da bi američke Federalne rezerve mogle da smanje ili čak prestanu da štampaju dolare.

Nismo samo mi krivi: I dolar udara na dinar

Zbog globalnih očekivanja zaokreta u politici ove institucije koje bi mogle dovesti do porasta interesa za dolarska ulaganja i povlačenja jednog dela investitora sa ostalih tržišta, i kod nas usled tih očekivanja raste kurs.

- Značajan deo deviznog priliva u Srbiju dolazi iz takozvanih portfolio investicija, odnosno ulaganja u hartije od vrednosti, pa su oba ova razloga tim bitnija - ističe Sonja Miladinovska, član IO Sosijete ženeral banke.

- Aktuelni promet deviza na domaćem tržištu sa privredom i stanovništvom je manje-više na uobičajenom nivou. U ovom trenutku evro guraju ka nivou od 113 dinara tržišna očekivanja investitora iz inostranstva, što zbog signala koje dobijaju u zemlji, vezano za budžetski deficit i nedovoljno jasne planove kako isti prevazići, ali i zbog globalnih očekivanja zaokreta u politici američkih Federalnih rezervi.

Nema razloga, prema mišljenju Miladinovske, da NBS menja svoju dosadašnju politiku intervencije. Biće svakako interesantno propratiti predstojeću odluku NBS o visini referentne kamatne stope krajem ove nedelje, što dodatno može uticati na nivo kursa dinara. Ako dođe do povećanja ove stope, kurs može da se umiri i da krene da jača.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
devizni kurs dolar dinar dinar evro nbs Narodna banka Srbije Srbija

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana