Tekst objavljen: 16.01.2013 17:03        


Poseta premijera Hrvatske Zorana Milanovića Srbiji neće značajnije poboljšati ekonomske odnose ove dve zemlje, tvrde stručnjaci. Prema njihovoj proceni, za to je neophodno da kompletan hrvatski državni vrh zauzme stav da srpske kompanije mogu bez prepreka da rade u Hrvatskoj.

Privrednici: Pustite srpske firme u Hrvatsku

U Srbiji trenutno posluje oko 200 hrvatskih kompanija, dok u Hrvatskoj radi svega nekoliko srpskih firmi!

U prošloj godini, u prvih jedanaest meseci, robna razmena Srbije i Hrvatske bila je 635 miliona evra, što je nešto bolji rezultat u odnosu na isti period 2011. Međutim, Srbija je u 2012. izvezla 14 odsto manje robe u Hrvatsku, nego godinu dana pre toga. Istovremeno se u tom periodu povećao uvoz iz Hrvatske za 14,8 odsto. Deficit u robnoj razmeni na strani Srbije u 2012. bio je 78 miliona evra.
Direktor Biroa za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije Milivoje Miletić kaže da je za bolju ekonomsku saradnju Srbije i Hrvatske presudna odluka njihovog državnog vrha da srpske firme tamo nesmetano posluju.

- Dosadašnji pokušaji srpskih firmi da rade u Hrvatskoj nisu dali adekvatne rezultate. Čak je dobar deo tih investicija završio na sudu – kaže Miletić.

Prema njegovoj proceni, srpski proizvođači moraju agresivnije da nastupaju i da perspektiva ulaganja nije nužno vezana za Zagreb, nego i za manja mesta u unutrašnjosti Hrvatske.

- Za nas je važno što Hrvatska ove godine ulazi u EU, jer će nastupiti novi odnosi i kvalitet rada u celom regionu. Činjenica je i da su hrvatski potrošači lojalniji svojim brendovima, od srpskih potrošača. Ali je i činjenica da su privrednici iz Hrvatske, prilikom prodora na srpsko tržište, imali podršku svoje države i banaka – dodaje Miletić.

S druge strane, na tržištu Hrvatske postoje, za sada, samo tri veće investicije iz Srbije. Naime, sredinom 2008. “Svislajon Takovo” kupio je fabriku “Eurofud market” iz Siska za 20 miliona evra. Kompanija “NCA Investment Group” iz Beograda je krajem 2010. postala većinski vlasnik hrvatske trgovačke kompanije “Magma” za oko 25 miliona evra. Obe kompanije su u problemima na tržištu Hrvatske, a “NCA” razmatra da se povuče sa ovog tržišta.
S druge strane, Goran Masnec, direktor Hrvatske gospodarske komore u Beogradu, kaže da ne stoje ocene da hrvatske kompanije nesmetano posluju u Srbiji.

Podsećanja radi, privrednici iz susedne Hrvatske mogu da se pohvale kupovinom najznačajnijih srpskih preduzeća.

Krajem juna 2012. hrvatski biznismen Emil Tedeski kupio je za 382 miliona evra slovenačku kompaniju “Droga Kolinska”. Deo “Droga Kolinske” su i srpske kompanije “Grand prom”, “Soko Štark” i “Palanački kiseljak”.

Takođe, hrvatska kompanija “Agrokor”, u vlasništvu najbogatijeg hrvatskog biznismena Ivice Todorića, kupila je 67 odsto akcija industrije ulja “Dijamant” iz Zrenjanina i za to odrešila kesu za 30 miliona evra evra. “Agrokor” je kupio i srpski “Frikom” za 10,2 miliona evra.

Preduzeća članice “Nexe Grupe” iz Našica kupila je “Jelen do” iz Srbije za 4,4 miliona evra. Pored njih, u Srbiji rade i hrvatski “Dukat”, ” Vindija”, “Kraš”, “Podravka”, “Končar elektroindustrija”, “Varteks”..

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Srbija Hrvatska kompanije

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana