Tekst objavljen: 16.01.2013 9:55        


Evropske zemlje koje su tek na putu ulaska u Evropsku uniju, kao što je Srbija, treba da preduzimaju drugačije korake radi izlaska iz krize od zemalja članica EU. Cela strategija je u tome da treba da pronalazimo i investitore sa istoka, a ne samo sa zapada - kaže ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić.

Srbija se okrenula ruskim i arapskim bankama (Medija centar Beograd)

Dinkić je u okviru Juromani konferencije koja se održava u Beču a okuplja oko 600 evropskih zvaničnika, bankara i investitora precizirao da misli na ulagače iz Rusije, Turske, Kine i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

On je upozorio i da se zbog toga što "evropske banke nisu bile toliko aktivne", Srbija, kao odgovor, okrenula ruskim bankama, "a sada i banka iz Emirata dolazi da ovde otvori prvu svoju podružnicu u regionu".

Ova izjava zaintrigirala je italijanske medije, koji su Đanija Franka Papu, šefa za centralnu i istočnu Evropu Unikredit grupe, upitali kako će takav zaokret uticati na poslovanje njegove banke u Srbiji

- To ne menja ništa. Mi smo u Srbiji banka broj tri i pomažemo u finansiranju države. U ovim zemljama postoji velika vezanost za Evropu i kada se pogleda, najviše su prisutni međunarodni igrači iz Italije, Austrije i Francuske, što znači iz Evrope - rekao je Papa, dodavši da je odskora tu i Sberbanka iz Rusije (koja je kupila Folksbanku).

Prema njegovom mišljenju, prisustvo evropskih banaka će se i dalje osećati u regionu, "a pošto su ova tržišta bitna i za zapadne kompanije, koje tu plasiraju svoje proizvode, što se ona budu više razvijala to će i za zapadne firme biti bolje".

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
ekonomska kriza bankari bankarsko tržište UAE ujedinjeni arapski emirati emirati Mlađan Dinkić partnerstvo sa Rusima rusija banke banka Srbija

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana