U situaciji kada gotovo svaki peti nezaposleni u Srbiji posao čeka duže od 10 godina, a svaki treći mlad čovek ne radi ništa, kada je plata u proseku (koji izvlači Beograd) manja od 400 evra, zvuči pomalo nestvarno da stručnjaci za informacione tehnologije ne čekaju ni dana na posao, već ga dobijaju još kao studenti.
Programerima uz radnu knjižicu ide i početna plata od 500 do 600 evra mesečno.
Možda šira javnost nije prepoznala kapacitete IT sektora, ali tržište govori samo za sebe. Samo u poslednje dve godine broj oglasa za ovu vrstu poslova porastao je, kako nam je rečeno u Infostudu, za čak 80 odsto, a IT stručnjaci su u top pet zanimanja u Srbiji. Uostalom kao i u svetu. Prema Forbsovoj listi, na prvom mestu najtraženijih zanimanja u Americi za 2013. je programer. U SAD prosečna godišnja plata programera iznosi čak 90.530 dolara, dok je u Srbiji prosečna plata jednog IT direktora 143.900 dinara. |
Prema podacima Milovana Matijevića iz kompanije Mineco computers, rast zaposlenih u ovom sektoru 2011. bio je 22,8 odsto u odnosu na 2007, a rast prihoda u istom periodu 10,5 odsto.
U 554 kompanije koje proizvode softver radi 5.871 radnik, a u proseku se ostvaruje prihod od 34.000 evra po zaposlenom.
U 2011. izvezeno je softvera u vrednosti od 166 miliona evra, a prema poslednjim podacima u 2012. trebalo bi da taj izvoz dostigne 185 miliona evra. Softverske kompanije su u 2011. za poreze i razne doprinose u budžet uplatile gotovo 50 miliona evra, tako da IT sektor nikada nije tražio neku ozbiljnu podršku države.
Direktor Vojvođanskog IKT klastera Milan Šolaja kaže da je IT najzdraviji sektor domaće ekonomije, možda zato što država nije imala preveliki uticaj na njegov razvoj.
Naravno, iako cifre govore da se on munjevitom brzinom razvija Šolaja napominje da pravni okvir koji reguliše ovu oblast nije najbolji i da u praksi dolazi do različitih problema, između ostalog, carinjenja softvera kao usluge.
Šolaja kaže da postoji niz mera koje bi tek trebalo preduzeti, između ostalih, nulto oporezivanje plata zaposlenih koji izrađuju softvere.
"U SAD prosečna godišnja plata programera iznosi čak 90.530 dolara." Treba napomenuti da je u pitanju bruto plata...
mi smo jedino sto vredi u ovoj zemlji!
Nije ni cudo sto se IT strucnjaci iseljavaju u druge drzave, ja znam 3 programska jezika i sad kad usavrsim javu cepam za U.S.A pa me bole brige za srbiju.