Tekst objavljen: 18.05.2026 18:05        

Ekskluzivni voz Golden Eagle Luxury Trains na ruti od Venecije do Istanbula prošao je kroz Sarajevo i Mostar, nudeći putnicima apartmane, restorane i iskustvo zlatnog doba železničkih putovanja.

Luksuzna tura vozom kroz Balkan - Ko su najčešći gosti i koliko košta?



Luksuzni voz sa privatnim apartmanima, restoranima i barovima, koji podseća na legendarni Orient Express i zlatno doba evropskih putovanja železnicom, prošao je ovih dana kroz Sarajevo u okviru ekskluzivne rute „Balkan Explorer“, jedne od najskupljih i najluksuznijih železničkih tura u Evropi, prenosi Anadolu Agency.

Reč je o 12-dnevnom putovanju od Venecije do Istanbula tokom kojeg putnici prolaze kroz sedam zemalja i obilaze neke od najpoznatijih gradova jugoistočne Evrope.

Voz prolazi kroz Mostar

Voz kompanije Golden Eagle Luxury Trains kroz Bosnu i Hercegovinu prolazi sa zaustavljanjima u Sarajevu i Mostaru, dok se u drugim gradovima regiona putnici kratko zadržavaju kako bi obišli znamenitosti. Kompanija organizuje luksuzna železnička putovanja širom Evrope i Azije, a koncept putovanja zasniva se na spoju nostalgije, komfora i ekskluzivnog turizma.

„Kruzer na šinama“

Kabine su uređene na nivou hotela sa pet zvezdica, poput hotelskih soba ili apartmana. Imaju vlastita kupatila, tuševe, panoramske prozore, internet i prostor za odmor. Restoranski vagoni nude obroke pripremljene na nivou restorana visoke kategorije.

Voz je u Sarajevu bio stacioniran nekoliko sati, dok su putnici obilazili grad. U vozu ima oko 40 zaposlenih, među kojima je i Stefan Jović iz Srbije, koji već pet godina radi na luksuznim železničkim turama širom Evrope.



- Ovo je kao kruzer, samo ne na vodi, nego na šinama - rekao je Jović. Navodi da putnici tokom ture ne dolaze samo zbog luksuza, nego i zbog iskustva panoramskog putovanja kroz Balkan i Evropu.

- Krenuli smo iz Venecije, preko Trieste i Slovenije, zatim kroz Croatia, Sarajevo i Mostar, pa dalje prema Belgrade, Sofia i Istanbulu -rekao je.

Navodi da su gosti uglavnom Amerikanci, kojima je ovakav način putovanja posebno atraktivan.

 - Amerikanci su oduševljeni ovim vozom jer kod njih nema ovakvih železničkih putovanja. Uglavnom koriste avione - kazao je Steafan. - Svaki detalj u vozu evocira atmosferu prošlih vremena. Podseća na putovanja iz šezdesetih i sedamdesetih godina, ali je sve novo. Sve odiše nostalgijom i luksuzom. U vozu je sve luksuzno, treba da odiše luksuzom, ali iz prošlih vremena. Ovo je kao Orijent ekspres.


Senka Račić iz Javnog preduzeća Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine kazala je da dolazak ovog voza predstavlja značajno priznanje za Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu.

- Ovaj luksuzni voz podseća na hotele na točkovima i vraća nas u vreme zlatnog doba putovanja železnicom - dodala je na.

Voz ima osam kola za spavanje sa ukupno 32 kabine, dva restoran-vagona i bar-vagon. Rute se planiraju unapred i odvijaju van redovnog železničkog saobraćaja. Kapacitet voza je do 80 putnika, a cene potvrđuju ekskluzivnost ovog iskustva. Najjeftinija deluks kabina za dve osobe košta oko 20.100 evra, dok luksuzniji apartmani dostižu i znatno više cene.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
železnica voz Orijent ekspres

Kalkulator dozvoljenog minusa

Imate problem
o kom želite
da pišemo?

Opišite nam ga, a
mi ćemo ga objaviti.

Opiši problem