Tekst objavljen: 11.10.2012 7:49        


Neki bi rekli da Jorgovanka Tabaković, novi guverner NBS, uveliko gazi stopama svog prethodnika Dejana Šoškića. Od inflacije nas brani podizanjem referentne kamatne stope, a od pada vrednosti dinara povećanjem obaveznih dinarskih rezervi banaka.

Tabaković glumi Šoškića, brani banke od njih samih

Poslednji u nizu poteza je da banke „spasi”, kako je navedeno u saopštenju NBS, nerazumne utakmice u Nedelji štednje (počinje 31. oktobra), što bi moglo da ugrozi njihovu likvidnost.

Zvanično, bankari su umereni u oceni preporuke centralne banke. Miroslav Rebić, član Izvršnog odbora Sosijete ženeral banke kaže da su oni uvek vodili umerenu politiku kamatnih stopa, kako aktivnih, tako i pasivnih.
Podsećanja radi, saopštenje sa sličnim upozorenjem uoči prošlogodišnje Nedelje štednje slao je i donedavni guverner NBS Dejan Šoškić, najavljujući sastanak sa bankarima, na kojem je trebalo da se postigne „džentlmenski sporazum” o zaustavljanju kamata na depozite na postojećem nivou. Zbog toga je bio izložen oštroj kritici da narušava tržišnu utakmicu.

Njegova naslednica na mestu guvernera nije zatražila sastanak sa bankarima, nije predložila džentlmenski sporazum, ali je ton saopštenja NBS manje više isti.

Da li NBS treba ovo da čini, odnosno da brani banke od njih samih? Jer, bankari itekako dobro znaju da Nedelja štednje, zato što su kod nas depoziti uglavnom kratkoročni, nosi rizik, pogotovo za „peglanje” deviznih podbilansa.

Pročitajte i:

- NBS upozorava banke da ne "luduju" sa kamatama
- Ima li NBS pravo da se meša u slobodno tržište?
- Kamate u Nedelji štednje neće preći pet odsto?
Nenad Gujaničić, broker Sinteza investa smatra da će trend mešanja NBS u poslovnu politiku banaka očito biti nastavljen i ove godine u Nedelji štednje.

– Jer, kako drugačije protumačiti saopštenje NBS, u kojem se kao termini koriste „neodmereno povećanje stopa”, „nerazumna utakmica” i slično. Ovim saopštenjem NBS želi da pokaže dušebrižnost za kvalitet poslovanja bankarskih ustanova iako tamo već postoje osobe koje je postavio vlasnik da se sa rizikom nose i njime upravljaju - kaže on.

Gujaničić navodi da "NBS ima prilično dovoljan opseg mera koje može koristiti za očuvanje stabilnosti finansijskog sistema, a vidimo iz bliže prošlosti – slučajevi Metals i Agrobanka – da je tu bilo dosta propusta, te je očito lakše da se koriste ovakve prečice koje ne mogu imati nikakav pozitivan efekat na finansijski sistem".

- Štaviše, mogu se poslati krive poruke da rizik poslovanja ne trebaju da nose sami poslovni subjekti, već da postoji dežurno i odgovorno lice iznad, kao u planskoj privredi. A negativni efekti po same građane-štediše u situaciji gde NBS lobira za niže kamatne stope, su više nego evidentni – kaže Gujaničić.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
nbs mere Narodne banke Srbije Narodna banka Srbije jorgovanka tabaković kamate na štednju štednja Nedelja štednje banke

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana