Tekst objavljen: 10.01.2013 10:15        


“Kineski san” još pre oko dve decenije završavao se na tri savremena “velika blaga” - televizoru, veš-mašini i frižideru - posle ogromnog ekonomskog uspona uveliko se na listu želja upisao i porodični automobil, ali je osnovno životno pitanje, kao uostalom u čitavom svetu, kako obezbediti pristojan krov nad glavom.

Mislite da je vama teško do stana: Teško Kinezima

Bliže finansijskom centru kineske prestonice, cena raste, a uobičajena je oko 2.000 evra - tako je bar prema podacima globalnog agenta za nekretnine Sevils.

Današnje dileme prosečnog Kineza deluju nam tako poznato, jer se u novom bloku u predgrađu Pekinga prodaju stanovi po ceni od 1.282 evra za kvadratni metar - gotovo po istoj ceni kao u beogradskim naseljima Stepa Stepanović, ili Dr Ivan Ribar - uostalom, jedan član kineskog CK je krajem godine, tokom posete Srbiji, primetio da su naše dve zemlje danas na sličnom nivou društvenog proizvoda po glavi stanovnika.
Potražnja za “kvadratima” od oko 1.300 evra je ogromna: u devet izjutra jedne novembarske subote u prodaju je pušteno 300 stanova - u roku od tri sata, svi su prodati.

Reklo bi se da to može samo u Kini, ili pre tamo nego bilo gde drugo na svetu. Deceniju pošto je sektor nepokretnosti otvoren za privatne investitore, nije retkost da čitave stambene kule “planu” tokom jednog prepodneva.

Postoje, međutim, i upozorenja da veliki broj Kineza ne može u toj priči da nađe sebi mesto.

Očekuje se, naime, da više od 100 miliona ljudi pohrli iz ruralnih delova Kine u gradove - u narednih osam godina. Bi-Bi-Si konstatuje da će malo njih moći da kupi sopstveni stan. Britanci prenose reči pekinške analitičarke Rozalee Jao da 50 miliona migranata sa sela već živi u nezadovoljavajućim uslovima - nedostaje im sopstvena kuhinja ili kupatilo.

Vlasti su se dosetile da ponude rešenje - stanove subvencionisane državnim novcem. Najavljuju da će do 2014. godine sagraditi čak 36 miliona pristupačnih stambenih jedinica!
Ispostavlja se da su pomenute cene stanova, za kineske plate koje se mere stotinama evra, previsoke.

Investitori koji ne znaju šta bi s “viškom” novca često kupuju čitave zgrade, a one onda stoje prazne. Tako, naravno, “naduvavaju” i cenu kvadratnog metra.

Zašto onda ne iznajmljivati stan doveka? Zapitao je Bi-Bi-Si mladu službenicu muzeja u Pekingu. Na kraju krajeva, to je tako - zapadnoevropski. “Svakoga dana kada se budem vraćala sa posla i kada budem videla svetlo iz moje kuće, videću nadu”, odgovorila je Kineskinja.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
skupi stanovi kina stanovi cena stanova cene stanova kupovina nekretnine kupovina stana peking

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana