Tekst objavljen: 02.07.2025 7:45        


Bloombergov indeks dolara ove godine je zabeležio pad od 10,8 odsto, što je najveći polugodišnji gubitak još od 1973, kada je predsednik SAD bio republikanac Ričard Nikson. Te godine, dolar je u prvih šest meseci pao čak 14,8 odsto.

Dolar ponovo na nizbrdici - Tri ključna faktora vuku ga u ponor

Američku valutu ponajviše su oslabila neslaganja i neizvesnosti u vezi sa trgovinskomi carinskom politikom predsednika Donalda Trampa, te njegov pritisak na Fed da snizi kamatne stope.

Otkad se Tramp 20. januara vratio u Belu kuću, dolar je izgubio više od 10 odsto svoje vrednosti u odnosu na evro, britansku funtu i švajcarski franak, a takođe je oslabio prema svim glavnim svetskim valutama. Istovremeno dolaze upozorenja da pad dolara još nije završen i da će svetska rezervna valuta, nakon što je dotakla najniže višegodišnje nivoe, verovatno doživeti dodatne udarce. Na dolar snažno utiču trenutna politika Feda, slabiji privredni pokazatelji i povećana politička neizvesnost, rekao je Brendan Fagan, strateg za valute.

Dolar dodatno slabe zabrinutosti oko rastućeg budžetskog deficita SAD i neizvesnosti u vezi s trgovinskim sporazumima s većim državama. Republikanci u Senatu pokušavaju da proguraju Trumpov opsežan zakon o smanjenju poreza i povećanju potrošnje, uprkos neslaganjima unutar stranke zbog očekivanog povećanja državnog duga za 3,3 biliona dolara.

- Mnogo je pažnje usmereno na taj zakon i nagađanja hoće li biti izglasan - rekao je za Rojters, Amo Sahota, izvršni direktor konsultantske firme Klarity. - Dolar je u silaznoj tendenciji. Već smo na polovini godine, a najveći dobitnici su švedska kruna, švajcarski franak i evro. Sudbina evrapreokrenula se kad je evrozona najavila veliki paket fiskalne potrošnje.

Poslednji put kada je vrednost dolara tako naglo pala bilo je 2010, kad je Fed u jeku finansijske krize panično štampao novac kako bi pogurao privredu. Danas, investitore od dolara odbija više stavki Trampove agende, navodi Bloomberg, a to su: opšte povećanje carina koje je šokiralo saveznike i poremetilo trgovinu; pritisak za poreske olakšice koje bi dodatno povećale već visoke deficite i dug;pritisak na Fed da smanji kamate; nemilosrdne pravne taktike protiv onih koji se protive Trumpovoj politici.

Na dolar je dodatno uticalo izveštavanje Wall Street Journala o mogućem nasledniku predsednika Feda, Džeroma Pauela. Predsednik Tramp, koji je Pauela prozvao "gospodinom koji mnogo kasni", mogao bi da odluči o njegovom nasledniku već u septembru ili oktobru, iako mu mandat traje do maja naredne godine.

Odluka Feda na sastanku održanomu sredu, 18. juna, da kamatne stope ostanu nepromenjene, razljutila je Trampa. Predsednik je, potom, pozivao na snižavanje kamata, tvrdeći da Fed time zadržava visoke troškove zaduživanja za američku vladu. Evro prema dolaru na najvišem nivou od septembra 2021 i u utorak je premašio granicu od 1,18 dolara i dosegao najviši nivou više od tri i pogodine. Poslednji put, kurs je bio tako visok u septembru 2021. godine.

Rast vrednosti evra je rezultat konvergencije više faktora. Evro podstiču evropske fiskalne stimulacije, slabljenje poverenja u američku monetarnu politiku, te gomilanje špekulativnih kratkih pozicija u dolarima. Dok Evropska centralna banka (ECB) nastavlja ciklus snižavanja kamatnih stopa, ključna promena koja je osnažila evro dolazi iz Nemačke. Bundestag je u martu odobrio ustavni amandman kojim se vojna i infrastrukturna potrošnja izuzima iz strogog zakona o ograničavanju zaduživanja.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
donald tramp pad dolara fed dolar

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana