Tekst objavljen: 21.07.2025 14:16        


Poslednji put kada su Amerikanci primetili nagli rast cena u prodavnicama bio je kada su jaja dostigla rekordne iznose. Od tada su cene pale pošto je smrtonosna epidemija ptičjeg gripa stavljena pod kontrolu i proizvođači obnovili zalihe. Sada cene govedine obaraju rekorde - porasle su gotovo za devet odsto od januara.

I Amerikanci muku muče sa inflacijom - cena govedine otišla u nebesa

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, i prodaju se po ceni od 9,26 dolara po funti. Indeks potrošačkih cena za jun pokazuje da su i cene bifteka i mlevene govedine porasle za 12,4 odsto, odnosno 10,3 procenata u poslednjih godinu dana.

Međutim, situacija sa cenom govedine biće teža nego sa jajima.

- Govedina je mnogo komplikovanija od jaja - rekao je Majkl Svonson, glavni agroekonomista u Wells Fargo banci. - Industrija stoke je i dalje ‘"Divlji zapad" tržišta proteina, dok je tržište jaja više nalik na "Korporativnu Ameriku" sa svojim upravljanjem ponudom i potražnjom.

Rekordno visoke cene govedine rezultat su procesa koji traje već čitavu deceniju, a to su smanjenje stočnih fondova, sušnih uslova i porasta uvoza govedine, dok je potražnja ostala ogromna.

Prema podacima Američke poljoprivredne federacije (AFBF), broj grla stoke je na najnižem nivou u poslednje 74 godine. Uzgoj goveda više nije tako isplativ kao nekada, a stručnjaci kažu da su mnogi stočari odustali.

- Čak i uz ove rekordno visoke cene, profitne marže za stočare su minimalne zbog i dalje visokih troškova nabavke - napisao je ekonomista AFBF-a, Bernt Nelson, u izveštaju o tržištu iz maja.

Jedan od tih troškova je i stočna hrana. Zbog dugotrajne suše koja pogađa velike delove američkih pašnjaka, stočari su prinuđeni da goveda hrane skupljom hranom umesto da ih puštaju na ispašu, navodi AFBF. Istovremeno, Amerikanci traže više opcija. Uvoz govedine iz zemalja poput Argentine, Australije i Brazila sada čini oko osam odsto američke potrošnje govedine.

S druge strane, izvoz govedine je usporio i samo u maju je pao za 22 odsto u odnosu na isti period prošle godine.


- To je velika promena koju smo videli ove godine i koju niko nije očekivao. Pre samo nekoliko godina, imali smo uravnoteženu trgovinu – koliko smo uvozili, toliko smo i izvozili - rekao je Svonson.

Ipak, Amerikanci nastavljaju da konzumiraju govedinu uprkos rekordnim cenama, navodi AFBF, pri čemu ukupna domaća potražnja ostaje snažna. Zbog visokih cena, neki trgovci pronalaze kreativne načine da smanje troškove.

Prošlog meseca, Walmart je otvorio svoju prvu sopstvenu fabriku za preradu govedine. Nova fabrika, koja se nalazi u Oletu, u Kanzasu, omogućava im da direktno sarađuju sa svojim dobavljačima, eliminišući posrednike i smanjujući troškove.

- Ovo je prva fabrika spremne govedine koja je u potpunosti u vlasništvu i pod upravom kompanije Walmart, i to nam omogućava da obezbedimo više konzistentnosti, veću transparentnost i bolju vrednost za naše kupce - rekao je Džon Lejni, izvršni potpredsednik za prehranu.

A kada će cene govedine početi da padaju za sve? Nelson kaže da će to verovatno zavisiti od potrošača.

- Potražnja za mesom u SAD tradicionalno raste s boljim finansijskim stanjem domaćinstava, a opada kada prihodi padaju - napisao je Nelson. - Ako poverenje potrošača opadne zajedno s finansijskom nesigurnošću domaćinstava, potražnja za govedinom bi mogla biti ugrožena, naročito uz rekordno visoke maloprodajne cene.

To bi proizvođače i stočare moglo ostaviti u još goroj situaciji.

- Mislim da se približavamo vrhuncu ovog trenutnog ciklusa. To je prava briga industrije, niko ne želi da ostane s govedom kupljenim po visokim cenama kada one počnu da padaju, a to će se neminovno dogoditi - rekao je Svonson.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
walmart uvoz mesa potrošačke cene SAD cena govedine

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana