Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je jedino održivo rešenje za američke sankcije Naftnoj industriji Srbije da budu potpuno ukinute, napominjući da će razgovori o toj temi biti podignuti na predsednički nivo
Ona je ukazala da se već četiri meseca vode intenzivni razgovori i sa američkom i sa ruskom stranom i da će se sada podići na najviši nivo uz očekivane razgovore predsednika Srbije sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i, nada se, američkim predsednikom Donaldom Trampom.
„Potpuno ukidanje sankcija je jedino dugoročno održivo rešenje i to je složen i dug proces“, istakla je Đedović Handanović.
Navela je da je postojeći dugoročni ugovor koji Srbija ima sa Gaspromom o snabdevanju gasom na snazi do kraja maja i da su definisani osnovi za pregovore za produženje ugovora u skladu sa zahtevima sigurnog snabdevanja i bezbednosti energetskog tržišta Srbije, a koji se odnose na dužinu trajanja utovora, količinu i fleksibilnost.
"Namera nam je da ugovor potpišemo na najmanje tri godine, a po mogućstvu i duže i da kao i do sada cena bude definisana naftnom formulom obuhvaćenom za određene količine iz dugoročnog ugovora. Fleksibilnost povlačenja leti i zimi u skladu sa potrošnjom je takođe jako bitna", rekla je ona.
Đedović Handanović je za „Politiku“ naglasila da je dobra strana predstojećih pregovora potvrda Mađarske za preuzimanje većih kapaciteta iz "Balkanskog toka" u odnosu na prethodni period, što kako je dodala nama predstavlja dodatni prihod od transporta prirodnog gasa.
Ostavi komentar