Zbog globalnog zagrevanja, švajcarski poljoprivrednici okreću se uzgoju biljaka na koje ranije nisu ni pomišljali – maslinama
U francuskom govornom području Švajcarske, mnogi su odlučili da rast temperature iskoriste u svoju korist. Prema njihovim projekcijama, do 2026. godine broj stabala masline u ovom regionu udvostručiće se na 20.000, čime će preteći Ticino, italijansko govorno područje u Švajcarskoj koje se tradicionalno bavi maslinarstvom.
Nova asocijacija i vrhunski kvalitet
Zbog sve većeg broja poljoprivrednika koji se bave uzgojem maslina, krajem leta biće osnovana Asocijacija švajcarskih uzgajivača maslina. Frank Siffert, jedan od osnivača, ističe da su švajcarske masline često kvalitetnije od onih sa mediteranske obale. Cilj udruženja biće da pomogne poljoprivrednicima da zaokruže ceo proces proizvodnje – od uzgoja i žetve maslina do distribucije. Takođe, planiraju da se bave istraživanjima kako bi otkrili koje sorte maslina su najbolje za uzgoj na njihovoj teritoriji.
Zanimljivo je da su većinu ovih novih maslinara zapravo činili proizvođači grožđa za vino, koji su se, takođe zbog klimatskih promena, suočavali sa ozbiljnim padom poslovanja. Zato su odlučili da diversifikuju svoje prihode, pronalazeći novi potencijal u maslinarstvu.
Višestruka korist i održivost
Maslina, osim za proizvodnju maslinovog ulja, nudi i mnoge druge mogućnosti. Od njenih listova se mogu praviti čajevi i medicinski preparati, stablo se može koristiti za izradu drvenih predmeta, a ono što ostane od ceđenja maslina za ulje može služiti kao hrana za ovce. Na taj način, uzgoj maslina postaje izuzetno održiv, ne zagađuje planetu, a istovremeno značajno povećava potencijal za zaradu.
Ostavi komentar