Tehnološka trka između dve najveće svetske ekonomije, Sjedinjenih Američkih Država i Kine, postaje sve intenzivnija
Kina je nedavno objavila svoj globalni akcioni plan za veštačku inteligenciju, pozivajući na međunarodnu saradnju u razvoju i regulisanju ove revolucionarne tehnologije.
Ova vest dolazi usred godišnje Konferencije o veštačkoj inteligenciji u Šangaju, gde je premijer Li Ćijang u uvodnom govoru najavio predlog kineske vlade za osnivanje globalne organizacije za saradnju u oblasti veštačke inteligencije. Ovo je značajan potez, pogotovo imajući u vidu da je samo nekoliko dana ranije predsednik SAD, Donald Tramp, predstavio američki akcioni plan za veštačku inteligenciju, koji uključuje poziv na smanjenje "društvene pristrasnosti" u AI modelima i podršku širenju američke tehnologije u inostranstvu.
"Sada se formiraju dva tabora", komentarisao je Džordž Čen, partner u Azija grupi, američkoj strateškoj konsultantskoj firmi, za CNBC. "Kina očigledno želi da se drži multilateralnog pristupa, dok Sjedinjene Države žele da izgrade sopstveni tabor, usmeren prvenstveno na suzbijanje kineskog uspona u oblasti veštačke inteligencije." Čen je dodao da Kina verovatno može da privuče partnere iz svoje Inicijative Pojas i put, dok će SAD imati podršku saveznika poput Japana i Australije.
Kineska strategija: AI plus i podrška Globalnom Jugu
U svom govoru, premijer Li je istakao kineski plan pod nazivom "AI plus", čiji je cilj integracija veštačke inteligencije u različite industrije. Takođe je naglasio spremnost Kine da pomogne drugim državama, naročito onima na Globalnom Jugu (manje razvijene ekonomije van sfere uticaja SAD i Evrope), u korišćenju ove tehnologije.
Od 2022. godine, SAD su aktivno pokušavale da ograniče pristup Kine naprednim poluprovodnicima, koji su ključni za treniranje AI modela. Početkom ovog meseca, američka kompanija Nvidia je objavila da joj je odobreno da nastavi isporuke manje naprednog H20 čipa Kini, nakon tromesečne pauze.
Uprkos američkim ograničenjima, Kina razvija sopstvene alternative. Direktor Nvidije, Džensen Huang, tokom svoje nedavne, treće posete Kini, opisao je ove kineske tehnološke pomake kao "impresivne" i "ozbiljne konkurente". Ovo potvrđuje da Kina neće odustati od trke za dominacijom u oblasti veštačke inteligencije, što dodatno pojačava globalnu konkurenciju i podstiče inovacije.
Ostavi komentar