Počela je žetva pšenice i za sada, kako se može čuti i videti na vojvođanskim njivama, prinos je odličan. Stručnjaci očekuju prosek od 5,5 tona po hektaru, a ratari skidaju i osam tona, pa i više od toga – u Sremu i do deset
Iako su kombajni u njivama, cena je nepoznata. Poljoprivrednici nisu zadovoljni onim što nude otkupljivači – s 19 ili 20 dinara koliko mogu da dobiju u debelom su minusu. Međutim, to je trenutna, avansna cena, a konačnu će formirati tržište. Za sada jedina poznata u ovoj jednačini je da će količine biti iznadprosečne. To se, sudeći po prvim otkosima u nekim delovima Vojvodine, ne može reći za kvalitet.
Kako smo se uverili obilazeći otkupna mesta u Sremu, u šidskoj opštini, prinosi jesu dobri ali pšenica ima malu proteinsku vrednost. Na par prijemnih mesta nam je rečeno da je protein ispod 11 odsto.
– Konačan obračun se ne zna, za sada smo spremni da platimo 20 dinara. Problem je nizak postotak proteina, a hektolitar je dobar. Zadovoljni smo prijemom i količinama koje nam stižu – rekao nam je jedan od sremskih otkupljivača.
Diskreditacija ratara
Kada je o ceni i kvalitetu pšenice reč pomenimo i najavu Direkcije za robne rezerve da će otkupljivati novi rod po 23 dinara po kilogramu bez PDV-a.
„To je maksimum u ovom trenutku i na taj način želimo da pošaljemo jasnu poruku da država stoji iza svojih poljoprivrednika“, izjavio je pre par dana ministar poljoprivrede Dragan Glamočić.
Međutim, još uvek nisu obnarodovani uslovi otkupa, ništa ne objavljuju ni Rezerve ni Ministarstvo. Količine, pretpostavlja se, neće biti velike. Ako to, recimo, bude 30.000 tona, to neće za ratare značiti ništa budući da se kalkuliše s prinosom od 3,5 miliona tona.
Drugo pitanje je pitanje kvaliteta zrna. Kvaka će izgleda biti upravo kod proteina. Kako smo nezvanično saznali, Rezerve će otkupljivati pšenicu sa proteinom iznad 11,5 odsto tako da će ratari koji nisu postigli taj rezultat biti u startu diskvalifikovani. Uglavnom, treba sačekati javni poziv za otkup za državne rezerve ali poljoprivrednici ne treba puno da očekuju.
Zna se, ovo su prve pare u godini koje ratari dobijaju za svoj rad i teško da će uspeti robu da sačuvaju i sačekaju višu cenu. Kažu da su sada na čistom gubitku i da bi im cena od 25 dinara pokrila troškove, a sve ispod toga za njih je poražavajuće.
Kome je prinos osrednji i sa 25 dinara je na nuli
Predsednik Udruženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković izjavio je da bez 25 dinara nema šta da se priča.
„Kada platimo uslugu kombajniranja, ulaganja i ostalo, mora nešto i da ostane. Kome je pala kiša i nalila zrno, može da očekuje dobar prinos. Kome je osrednji prinos sa ovom cenom, može da se nada da će biti na pozitivnoj nuli. Kada je pre nekoliko godina bilo 36 dinara, to se osetilo, poljoprivrednici su kupili mehanizaciju i ostalo, uložili su novac u proizvodnju“, podseća on.
Problem je, kako dodaje, što je ovo prvo razduživanje.
„Na jesen mora da uloži da bi se radila jesenja setva, a nisu svi u mogućnosti da kupe za keš, već odu i zaduže se. I sada su to prve pare koje poljoprivrednik dobija od ječma i pšenice i sada mora da se razdužuje“, zaključio je Matković.
Ostavi komentar