Mikropenzije su specifični penzioni proizvodi namenjeni osobama sa niskim primanjima ili onima koji rade u neformalnom (sivoj ekonomiji) sektoru, a koji nemaju pristup tradicionalnim penzionim sistemima
To su male, fleksibilne štedne šeme koje omogućavaju ljudima da štede za starost kroz male, ali redovne uplate, često putem mobilnih aplikacija ili lokalnih mikrofinansijskih institucija.
Kome su namenjene?
Mikropenzije u namenjene radnicima u neformalnoj ekonomiji (npr. ulični prodavci, sezonski radnici), zatim ljudima sa promenljivim ili niskim prihodima, samozaposlenima, ženama u domaćinstvu (posebno u zemljama u razvoju), kao i ruralnoj i udaljenoj populaciji.
Ključne osobine mikropenzija:
1. Niske uplate - Moguće je štedeti i sa vrlo malim iznosima (npr. 1 dolar mesečno)
2. Fleksibilnost - Nema fiksnih uplata – korisnik može uplaćivati kad i koliko može
3. Digitalna dostupnost - Često se koristi mobilno bankarstvo ili SMS sistemi za uplate
4. Dostupnost - Ne zahteva tradicionalni bankovni račun
Mikropenzije postoje u Indiji, gde penzioni programi poput "Atal Pension Yojana" omogućavaju mikrouplate radnicima iz neformalnog sektora. Uvela ih je i Kenija u kojoj se koriste mobilne platforme poput M-Pesa za uplate u penzioni fond. Za žene i radnike u ruralnim oblastima postoje na Filipinima i u Bangladešu.
Prednosti mikropenzija
1. Povećavaju finansijsku inkluziju
2. Omogućavaju dostojanstveno starenje za neformalne radnike
3. Mogu biti deo državnih programa ili uz podršku nevladinih organizacija
U Srbiji trenutno ne postoji zvanični program koji bi se mogao nazvati „mikropenzijom“ u smislu mikro-štednje za penziju namenjene osobama sa niskim primanjima ili neformalnim radnicima. Ni u zemljama bivše SFRJ ne postoji specifičan program koji bismo mogli zvati „mikropenzija“, tj. oblik penzijske štednje namenjen isključivo radnicima u neformalnom sektoru sa veoma niskim primanjima. Najbliži model mikropenzije predstavljaju dobrovoljni fondovi, ali oni nisu dizajnirani posebno za neformalni sektor ili za izuzetno niska primanja.
U Srbiji trenutno nema planova za uvođenje mikropenzija u obliku mikro-štediša za radnike u neformalnoj ekonomiji ili osobe sa niskim primanjima. Međutim, postoji inicijativa za nešto sličnije socijalno‑garantovanoj penziji.
U avgustu 2023, ministar Milan Krkobabić je uputio radnoj grupi inicijativu za uvođenje “socijalno‑garantovane penzije” u iznosu od najmanje 100 € mesečno, isplaćivane u dinarskoj protivvrednosti i jednom godišnje usklađivane sa troškovima života
Ostavi komentar