Ministar spoljnih poslova i ekonomskih odnosa Mađarske je istakao da su zbog pogrešnih odluka Brisela cene energenata u Evropi porasle mnogo više nego u ostatku sveta i dodao da se taj problem može rešiti uključivanjem novih izvora energije i razvojem transportnih ruta
Naftovod između Srbije i Mađarske nema samo komercijalni, već širi strateški značaj za dugoročnu energetsku sigurnost naših zemalja. Njime bismo se povezali sa jednim od najvećih evropskih naftovoda i dobili alternativni pravac snabdevanja naftom prvi put, što je važno za sigurnost snabdevanja. Početkom jula kompanije "Transnafta" i "MOL" su potpisale sporazum o tehničkom usaglašavanju specifikacija za izgradnju naftovoda koji predstavlja važan korak napred i prekretnicu u razvoju projekta. U narednom periodu očekuje se definisanje komercijalnog aspekta izgradnje naftovoda, kao i kapaciteti nafte koji su potrebni NIS-u, rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović posle razgovora sa zamenikom ministra energetike Rusije Pavelom Sorokinom i ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom.
Ona je ukazala da postoji podrška vlada Srbije, Mađarske i Ruske Federacije za realizaciju ovog projekta koji bi u narednih nekoliko decenija našoj zemlji omogućio još jedan pravac snabdevanja sirovom naftom.
- Baš kao što Srbija ima važnu ulogu u snabdevanju Mađarske gasom putem gasovoda Balkanski tok, dok istovremeno koristi skladišne kapacitete u Mađarskoj za svoje rezerve, izgradnja ovog naftovoda omogućiće Srbiji da preko Mađarske obezbedi isporuke sirove nafte, čime dodatno jača svoju energetsku sigurnost. Diversifikacija snabdevanja je važna kako bismo bili bezbedniji i manje zavisni od jednog pravca snabdevanja, posebno u sve nestabilnijem geopolitičkom kontekstu - rekla je ministarka.
Đedović Handanović je rekla da je srpska strana napredovala u pripremi projektno-tehničke dokumentacije i da će biti spremna za početak radova početkom sledeće godine, dok se prema rečima ministra Sijarta očekuje da radovi na mađarskoj deonici takođe krenu naredne godine.
- Niz pogrešnih odluka u Briselu doveo je Evropu u veoma težak položaj na međunarodnom energetskom tržištu. Danas su cene energije u Evropi porasle nekoliko puta u poređenju sa ostatkom sveta. To nije ni čudo, budući da Brisel silom prekida energetske odnose, zabranjuje korišćenje ruskih energenata i blokira transportne rute. Ova situacija se može rešiti uključivanjem novih izvora energije i izgradnjom još više transportnih ruta. Danas pregovaramo sa našim srpskim i ruskim kolegama o izgradnji novog naftovoda koji povezuje Mađarsku sa Srbijom - naveo je Sijarto.
Ostavi komentar