Tekst objavljen: 07.07.2025 8:20        


Slatinska Banja danas ne nudi samo tradicionalnu vodu bogatu vodonik-sulfidom, već i autentičan spoj prirode, zdravlja i istorijskog nasleđa koje traje.

Voda iz ove srpske banje je pravo čudo, a cena smeštaja prava sitnica - samo 1.500 dinara

U podnožju planine Jelice leži pravi dragulj zdravlja Slatinska Banja, čije lekovite vode vekovima privlače ljude u potrazi za olakšanjem i zdravljem, ali i odmorom. Ova banja se nalazi u zapadnoj Srbiji, u blizini Čačka, u opštini Čajetina. Udaljena je oko 10 kilometara jugozapadno od Čačka i pripada naselju Slatina, po kojem je i dobila ime. Smeštena je na nadmorskoj visini od oko 300 metara i deo je šire oblasti poznate po Ovčarsko-kablarskoj klisuri.

Slatinska Banja je manje poznata i komercijalizovana od velikih banja poput Vrnjačke ili Sokobanje, što je čini mirnijim i jeftinijim mestom za oporavak i odmor.

- Čuvena voda Slatinske banje,sa karakterističnim mirisom pokvarenih jaja, zapravo je bogata vodonik-sulfidom, koji je ono po čemu je voda ove banje najpoznatija - kaže za RINU profesor dr Branko Đurović, neurohirurg i klinički neurofiziolog-epileptolog.

Vodonik-sulfid je esencijalno pogonsko gorivo, neophodno za rad svakog organizma. U osnovi svake bolesti nalazi se oksidativni stres. To znači da se u organizmu dešavaju reakcije koje stvaraju slobodne radikale, a upravo ti slobodni radikali uzrokuju bolest bilo određenog organa, bilo čitavog organizma.

- Dakle, voda Slatinske banje, zahvaljujući vodonik-sulfidu, neutrališe slobodne radikale i kada pijemo ovu vodu, to je divna prevencija za kardiovaskularne i cerebrovaskularne bolesti - objasnio je za RINU prof. dr Đurović.

Pre Drugog svetskog rata, priče meštana govore o tome da je pola tadašnje velike Jugoslavije dolazilo ovde na lečenje i to zbog reumatskih bolesti, degenerativnih promena kičmenog stuba, kao i kožnih oboljenja.

- Rezultati su u svakom slučaju bili povoljni, a najbolji dokaz za to je činjenica da su se ljudi vraćali. Nažalost, kako se država smanjivala, tako infrastruktura koja je bila vezana za Slatinsku Banju nije pratila njen značaj onako kako je trebalo. Međutim, u poslednjih nekoliko godina - uspeli smo! Moram da odam priznanje lokalnoj samoupravi Slatinska Banja, koja je godinama i decenijama nezvanično bila banja, konačno je dobila status banje -  zaključio je prof. dr Đurović.

Slatinska Banja danas ne nudi samo tradicionalnu vodu bogatu vodonik-sulfidom, već i autentičan spoj prirode, zdravlja i istorijskog nasleđa koje traje. Kao što bi rekli mnogi koji su ovde pronašli spas: bolje putićem do Slatinske Banje uz reku, nego u apoteku.

Slatinska banja nema veliki hotelski kompleks, pa se većina turista odlučuje za smeštaj u Čačku. Za povoljan i udoban boravak, privatni smeštaj u selu oko Slatinske banje (ili u Čačku) kreće se od 20 do 30 evra, a za one koji žele veći komfor tu su vikendice koje se izdaju za 80 evra, a u njima može da boravi šest osoba.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
privatni smeštaj odmor u banji banja cene odmora u banji slatinska banja

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana