Agencija za elektronske komunikacije Makedonije (AEK) pokrenula je inicijativu da se u julu održi zajednički sastanak sa predstavnicima Srbije i Crne Gore, na kome će biti reči o mogućnosti smanjenja cena rominga na regionalnom nivou.
Krajem marta Ministarstvo trgovine i telekomunikacija i RATEL postigli su saglasnost da pred Evropskom komisijom (EK) pokrenu inicijativu za snižavanje cena rominga za građane Srbije koji koriste usluge mobilne telefonije prilikom boravka u zemljama EU, nakon čega bi trebalo da usledi niz konsultacija sa predstavnicima EK.
Cilj inicijative je da cene usluga rominga u zemljama EU za građane Srbije budu značajno snižene, uzimajući u obzir uredbu EU od 13. juna 2012. godine, koju je ratifikovao Evropski parlament. Ovom uredbom cene rominga za krajnje korisnike su ograničene na iznose od 29 evrocenti za minut odlaznog poziva i osam evrocenti za minut dolaznog poziva. Cene slanja i primanja SMS poruka i prenosa podataka u romingu su, takođe, ograničene, pri čemu će sve te cene u narednim godinama biti dalje snižavane.
U Vip mobajlu nisu mogli da ''konkretnije iznesu mišljenje o ovoj temi'', jer kako su rekli, o inicijativi AEK-a su informisani iz medija.
- Vip mobajl se u poslovanju od početka zalaže za to da korisnici dobiju veću vrednost za novac. Realizacija ovog sporazuma predstavljala bi olakšicu za korisnike u Srbiji, jer operateri roming cenovnik formiraju u zavisnosti od troškova koje roming partneri zaračunavaju jedni drugima. Ukoliko i kada trilateralni sporazum stupi na snagu ispoštovaćemo sve njegove odredbe - dodaju u Vip mobajlu.
U Telenoru kažu da su upoznati sa inicijativom Ministarstva i RATEL-a, i dodaju da se, u cilju obezbeđivanja stabilnosti u poslovanju i pozitivnog korisničkog iskustva, ta kompanija konstantno zalaže za predvidivost regulatornog okvira i inicijativa koje sprovode regulatorna tela. Oni smatraju da je važno da eventualna roming regulacija ne dovede do toga da operatori te tri zemlje moraju zbog regulative da utvrđuju razlicite principe i uslove rominga prema zemljama u regionu i EU.
U Telekomu Srbija kažu da će, ukoliko dođe do sklapanja trilateralnog ugovora na agencijskom ili državnom nivou, poštovati sva nova, zakonom određena pravila. Telekom Srbija konstantno traži prilike da sklopi partnerstvo sa što više međunarodnih mobilnih operatera kako bi bili u mogućnosti da pružamo najbolje roming usluge po najpristupačnijim cenama, navode u toj kompaniji.
Ostavi komentar