Tekst objavljen: 15.10.2012 7:48        


Srbija bi se uskoro mogla ponovo da se nađe pred sudskim sporom koji ne može da dobije. Ovog puta na srpski budžet merači se proizvođač aviona Erbas, koji punih deceniju i po čeka da se ugovor vredan pola milijarde dolara realizuje ili raskine tako da država plati penale.

Srbija na arbitraži: Erbas dolazi po milione

- Ako stignemo na arbitražni sud, sigurno gubimo - jasan je Draško Vujović, bivši čelnik Jata.

Gašo Knežević, predsednik Arbitraže pri Privrednoj komori Srbije, ocenjuje da je Srbija u poslednjih pet do sedam godina više arbitraža dobila nego izgubila. "Odnos je sigurno 60 naprema 40 u korist Srbije. To što smo od 400 traženih miliona dali 10, ne znači da smo izgubili. Očigledno je da smo u najvećem delu uspeli da se izborimo", kaže Knežević.
Ukoliko Erbas izvede Srbiju na arbitražu, koju izvesno gubimo, poreski obveznici, odnosno građani će platiti proizvođaču aviona 25 miliona dolara odštete. Na već izgubljenih 77 miliona evra u prethodnim arbitražama, to je više od sto miliona evra.

- Čudno je što malo ko postavlja pitanje ko takve loše ugovore pravi zbog kojih mi ispaštamo. Kad država zabrlja, štetu plaćaju građani - kaže konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević i objašnjava zašto Srbija ide na arbitraže i zašto ih gubi.

- Imamo loše sudstvo. Niko od investitora ne veruje našim sudovima i kao vrhovnog arbitra traži strani sud - smatra Kovačević.

Drugi razlog jeste to što se najviše arbitražnih procesa vodi zbog "brljotina" Agencije za privatizaciju.

Srbija je na međunarodnim arbitražama izgubila najmanje devet milijardi dinara, a u toku su i postupci čiji nosioci potražuju još toliku sumu. Biće nastavljena arbitraža za koncesiju Horgoš-Požega, a direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavljuje da bi se moglo ući u spor sa Mađarskom zbog ugovora o transportu gasa.
- U Zakonu o privatizaciji stoji da Agencija i sprovodi i kontroliše proces privatizacije. Kad je tako, jasno je da nemaju motiva da budu odgovorni jer sami sebe nadziru. Zato su ugovori aljkavi, a porazi izvesni - dodaje Kovačević.

Prva veća izgubljena arbitraža poslednjih godina bila je u Parizu protiv kompanije ICN i tada je Milanu Paniću plaćena odšteta od 28 miliona dolara.

Potom je Parking servis morao da isplati 10 miliona evra izraelskom Elektronikal end automejšn, a međunarodni arbitražni sud odlučio je da Srbija plati i 12,1 milion dolara američkom Junivorldu za slučaj Putnik.

Šlag na torti bio je slučaj "satelit" o zakupu snimanja kod izraelske kompanije Imidžset, koji je građane koštao oko 35 miliona evra. Spor u Londonu je izgubljen, a Srbija je poravnanjem samo smanjila plaćeni iznos.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
presuda avioni Srbija arbitraže airbus erbas

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana