Visoko poresko opterećenje menadžerskih plata jedan je od razloga zbog koga Hrvatska gubi regionalne centre multinacionalnih kompanija. Hrvatski menadžeri su prilično skupa roba za svog poslodavca. Da bi mu isplatio 1.500 evra mesečne neto plaće, ukupna je obaveza poslodavca duplo veća 3.024 evra.
Kod menadžera koji mesečno na ruke dobiju oko tri hiljade evra razlika je još veća - sa svim obavezama premašuje 7.100 evra mesečno.
Mnoga međunarodna poređenja pokazuju da Hrvatska ulazi među prvih deset zemalja po poreskom opterećenju visokih plata, na šta su mnoge multinacionalne kompanije odgovorili preseljenjem regionalnih kancelarija iz Zagreba prema jeftinijem istoku.
Hrvatski problem nisu samo visoka opterećenja na menadžerske plate već uopšteno skupa država koja utiče i na cenu rada.
U većini evropskih zemljama visoka neto plata na koju se primenjuje gornji poreski razred premašuje 10 ili 15.000 evra mesečno.
Gotovo sve multinacionalne kompanija preselile su regionalne kancelarije iz Slovenije i Hrvatske u Beograd ili Bukurešt, a u zadnje vreme idu i u Atinu, kaže ekonomista Đuro Njavro, koji ističe da je visoko poresko opterećenje jedan od razloga zbog koga Hrvatska gubi regionalne centre, a među zadnjima su na istok otišli Nestle i Loreal.
Samo u Hrvatskoj rastu porezi i doprinosi sa porastom plate, u Srbiji i Makedoniji je udeo davanja isti, dok u Bugarskoj postoji "plafon" na doprinose, pa ukupna davanja nisu progresivna i prohibitivna kao u Hrvatskoj, istakao je Njavro.
Ostavi komentar